Шпанија е прв полуфиналист на Европското првенство 2024

Германија - Фудбалски натпревар меѓу Шпанија и Германија, Дортмунд, 5 јули 2024 година.

Шпанската фудбалска репрезентација славеше со 2:1 против домаќинот Германија во четвртфиналето на Европското првенство (ЕП) 2024, по натпреварот на 5 јули.

Фудбалерите на Шпанија се првите полуфиналисти на ЕП откако во продолженијата ја победија репрезентацијата на Германија.

Шпанците поведоа на почетокот на вториот дел со голот на играчот Дани Олм, а во 89 минута Флоријан Виртц постигна гол за продолжение.

Видете и ова: Германија се пласираше во четвртфиналето на ЕП 2024

Сепак, откако прими гол во последните минути од регуларниот дел, Шпанија се пласираше во полуфиналето дури во 119 минута благодарение на Микел Мерино. Помош на вториот гол беше Олмо, а со гол и асистенција стана херој на шпанската победа.

Германија претходно се пласираше во четвртфиналето на Европското првенство откако ја победи Данска со 2:0 во осминафиналето меѓу двете селекции по прилично бурната ноќ во Дортмунд.